Jak głęboko zakopać kable elektryczne, aby instalacja była bezpieczna?

Układane w ziemi kable muszą spełniać wysokie standardy odporności. Aby spać spokojnie i nie martwić się o trwałość instalacji należy wybierać te z oznaczeniem YKY. Pozostaje jeszcze jedna kwestia – jak głęboko należy zakopać kable elektryczne, aby zapewniały odpowiednią jakość przesyłu i były bezpieczne dla otoczenia? Te wartości surowo określają stosowne normy. Chcesz je poznać? W takim razie zapraszamy do lektury.

Dlaczego kable YKY?

Szukasz właściwego kabla elektrycznego do wykonania instalacji? Założymy się, że starałeś się już zasięgnąć opinii wśród znajomych lub zaglądałeś na fora internetowe. Przewijając je, często można trafić na powtarzające się pytanie – „który kabel sprawdzi się lepiej YKY czy YDY?”. Możemy odpowiedzieć z całą stanowczością, że YKY. W zasadzie YDY nie jest nawet kablem, a przewodem (tzn. nie posiada izolacji zewnętrznej). Nie ma więc sensu kombinować i zakopywać przewodów YDY w rurach elektroinstalacyjnych. Lepiej wybrać pewne rozwiązanie dedykowane do stosowania zewnętrznego. Chyba zgodzisz się, że spokój i pewność bezpieczeństwa są bezcenne. Wysokiej klasy mieszanki materiałów izolacyjnych pozwalają na układanie kabli YKY bezpośrednio w gruncie. Swoją drogą, kable YKY znajdziesz w asortymencie naszego sklepu w kategorii kabli energetycznych.

Wymagania ogólne, dotyczące układania kabli elektrycznych

Wytyczne dotyczące układania kabli elektrycznych w ziemi, również to, jak głęboko należy je zakopać, określa norma N-SEP-E-004 o „Elektroenergetycznych i sygnalizacyjnych liniach kablowych. Projektowaniu i budowie”. Zasady w niej zawarte wyraźnie wskazują, że ważna jest nie tylko głębokość, ale także rodzaj gruntu, w której mają znaleźć się kable.

Grunt ma znaczenie

Jeśli na danym terenie na żądanej głębokości występuje grunt piaszczysty, to norma zaleca układanie kabli elektrycznych bezpośrednio na dnie wykopu. W przeciwnym wypadku, gdy grunt nie jest przepuszczalny, kable należy układać na warstwie piasku o grubości przynajmniej 10 cm (zauważ, że oznacza to wykopanie głębszego kanału). A następnie przysypać je warstwą piasku o grubości minimum 10 cm. Kolejną warstwę może już stanowić grunt rodzimy. Norma dopuszcza też stosowanie zamiast czystego piasku mieszaniny piasku i cementu o proporcji nie mniejszej niż 13:1.

Właściwe oznaczenia

Wymagane jest również oznaczenie trasy ułożonej w ziemi linii kablowej na całej jej długości i szerokości. Do tego celu można użyć siatki, folii lub folii perforowanej. Kolor niebieski jest rekomendowany dla kabli o napięciu znamionowym do 1 kV. Natomiast czerwony — dla kabli o napięciu znamionowym powyżej 1 kV. Dzięki temu podczas prowadzonych w przyszłości wykopów będzie można uniknąć uszkodzenia instalacji. Grubość użytej folii powinna wynosić minimum 0,3 mm, a siatki co najmniej 1,5 mm. W normie znajdziesz dalsze wytyczne, m.in. co do maksymalnej powierzchni wyperforowanych otworów. Istotne jest również to, aby użyta siatka lub folia znajdowały się na wysokości minimum 25 cm i maksimum 35 cm nad ułożonym w ziemi kablem.

Jak głęboko zakopać kable elektryczne?

Głębokość położenia kabli powinna być mierzona prostopadle od ich górnej powierzchni do powierzchni gruntu. Zależnie od wysokości napięcia znamionowego jej wartości są różne:

- 50 cm – kable o napięciu znamionowym do 1 kV przeznaczone do zasilania sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych ułożone pod chodnikami i drogami rowerowymi;

- 70 cm – kable o napięciu znamionowym do 1 kV ułożone poza terenami rolniczymi;

- 80 cm – kable o napięciu znamionowym od 1 kV do 30 kV ułożone poza terenami rolniczymi;

- 90 cm – kable o napięciu znamionowym do 30 kV ułożone na terenach rolniczych;

- 100 cm – kable o napięciu znamionowym powyżej 30 kV bez względu na ich zastosowanie.

Oczywiście, nie zawsze możliwe jest zachowanie wymaganych przez normę głębokości. Czasem nie pozwalają na to warunki geologiczne lub środowiskowe. W takich sytuacjach możliwe jest ułożenie kabli elektrycznych na mniejszych głębokościach. Jednak należy wtedy bezwzględnie zabezpieczyć je dodatkową osłoną ochronną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl