Jaki kabel do napędu bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Automatycznie napędzane bramy wjazdowe to bardzo wygodne rozwiązanie. Umożliwiają sterowanie skrzydłami bramy za pomocą pilota radiowego. Dzięki temu otworzysz ją i zamkniesz, bez konieczności wysiadania z samochodu. Zastanawiasz się, jaki kabel do napędu bramy dwuskrzydłowej będzie najlepszy? Podpowiemy Ci dziś, na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby zapewnić sobie najwyższy komfort użytkowania.

Od czego zacząć planowanie bramy dwuskrzydłowej?

Podstawą jest niewątpliwie dobrze zorganizowana instalacja elektryczna. Dlatego zadbaj o to, żeby ją właściwie zaplanować. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie funkcje zadziałają prawidłowo i unikniesz awarii w przyszłości. Nie zrażaj się przy tym, jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy w tym zakresie. Wystarczą Ci podstawy, a także dokładne określenie swoich potrzeb. Montażem przecież zajmą się doświadczeni specjaliści. Nie znaczy to jednak, że nie możesz kontrolować przeprowadzanych prac i czuwać nad ich przebiegiem.

Zapoznaj się ze schematami instalacji elektrycznej

Znajomość prostych schematów instalacji elektrycznej pod napęd bramy dwuskrzydłowej przyda Ci się, jeśli zamierzasz ją zamontować na swojej posesji. Zazwyczaj taki napęd składa się z centrali sterującej w postaci osobnej puszki. Zanim przystąpisz do prac, przemyśl dokładnie, gdzie chcesz ją umieścić, żeby najlepiej spełniała swoją funkcję. Jej lokalizacja jest szczególnie istotna, bo to od niej będziesz wyprowadzał poszczególne przewody.

Jaki kabel do zasilania napędu bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Do zasilania napędu bramy dwuskrzydłowej wykorzystuje się przewód naziemny o minimalnym przekroju 3x1,5 mm2. Łatwo go rozpoznasz po izolacji w czarnym kolorze. Jego cechą charakterystyczną jest jego budowa. Przewody naziemne są znacznie grubsze i sztywniejsze od innych przewodów o takim samym przekroju żył. Jego zaletą jest to, że jest wytrzymały i poradzi sobie z warunkami, jakie panują na ziemi.

Jaki kabel do napędu bramy dwuskrzydłowej wybrać, żeby nią sterować z domu?

Jeśli decydujesz się na wygodne sterowanie bramą za pomocą przycisku, który znajduje się w Twoim domu, musisz położyć dodatkowy dwużyłowy przewód. Powinien biec z centrali napędu aż do Twojego domu. Pamiętaj także, że możesz zdecydować się na sterowanie bramą za pomocą domofonu.

Instalacja elektryczna pod fotokomórki w bramie dwuskrzydłowej

Fotokomórki to jeden z podstawowych elementów, które zabezpieczają bramę. Zazwyczaj składają się z dwóch elementów. Pierwszym jest nadajnik (TX), który nadaje wiązkę do odbiornika (RX). Jeśli przesył odbywa się bez zakłóceń, a obwód jest zamknięty, brama może się poruszać. Jeśli z kolei z jakiegoś powodu wiązka zostanie przerwana, brama pozostanie nieruchoma. W tym przypadku również zapoznaj się ze schematem, który wskaże, w jaki sposób poprowadzić przewody. Nie będzie się znacząco różnił od schematu instalacji elektrycznej pod napęd bramy dwuskrzydłowej. Do fotokomórki umiejscowionej na bliższym słupku poprowadź przewód 4x0,5 mm2, a do dalszej 2x0,5 mm2. Fotokomórki są zazwyczaj montowane na wysokości około 50 centymetrów nad ziemią, więc pamiętaj o pozostawieniu zapasu montażowego.

Instalacja elektryczna do lampy z anteną na bramie dwuskrzydłowej

Przydatnym elementem wyposażenia bramy dwuskrzydłowej jest lampa z anteną. Jej zadaniem jest sygnalizowanie miganiem, że brama jest w ruchu, co zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania. Zarazem będziesz mieć pewność, że sygnał dotarł do centrali i napęd został poprawnie uruchomiony. Aby zamontować lampę, doprowadź do niej z centrali dwa przewody. Jeden z nich będzie służył do zasilania samej lampy – do tego celu najlepiej sprawdzi się przewód 2x0,75 mm2. Z kolei drugi z nich to przewód antenowy RG-58.

Jakie zasilanie siłowników wybrać?

Zasilanie siłowników, to kolejna ważna kwestia, którą musisz uwzględnić, planując instalację elektryczną dla swojej bramy dwuskrzydłowej. Odprowadź od centrali oddzielne przewody 4x1,5 mm2 do każdego siłownika. Pamiętaj, żeby wybrać do tego celu przewody ziemne, czyli takie, które są grube, sztywne i czarne. Możesz je położyć bezpośrednio w ziemi, bo są odporne na warunki panujące w gruncie. Siłowniki zlokalizowane są na różnych wysokościach, które uzależnione są od konstrukcji bramy. Dlatego zadbaj o to, żeby dobrze wyliczyć długość kabla. Pamiętaj także o pozostawieniu pół metra zapasu na montaż.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kabel do napędu bramy dwuskrzydłowej?

Kable do napędu bramy dwuskrzydłowej odgrywają kluczową rolę w sprawnym i bezawaryjnym funkcjonowaniu całej instalacji elektrycznej. Dlatego decydując się na zakup, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, które pomogą Ci uniknąć problemów w przyszłości.

Przede wszystkim wybieraj przewody, które są przeznaczone do takiego celu, w jakim zamierzasz je wykorzystać. Zapoznaj się z ich specyfikacją, a w razie wątpliwości nie obawiaj się zadawania pytań sprzedawcy. Wszystkie przewody muszą być dostosowane do urządzeń, które nimi łączysz, a także do typu bramy, którą planujesz zbudować.

Zwracaj także uwagę na jakość kabli, bo to ona będzie warunkować długowieczność i wydajność całej instalacji. Powinny być zatem niezawodne, ale także bezpieczne w codziennym użytkowaniu, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pamiętaj o tym, żeby zawsze zostawiać zapas kabli z każdej strony, aby nie zabrakło ich podczas montażu. Dzięki uprzednio wykonanym obliczeniom unikniesz frustracji i dodatkowych kosztów, jeśli okaże się, że kabel jest za krótki.

Jeśli decydujesz się na murowane słupki, pamiętaj o tym, żeby przed zalaniem betonem umieścić w nich rurkę z przewodami. Nie zapomnij przy tym o kablach zasilających fotokomórki i lampę z anteną.

Przemyśl całą instalację, tak aby stworzyć doskonały plan. Dzięki temu poprowadzisz ją prawidłowo i unikniesz konieczności wprowadzania poprawek w przyszłości. Wiedza na temat przewodów i dogłębne poznanie schematów instalacji elektrycznej pozwoli Ci nadzorować pracę specjalistów oraz znaleźć najlepsze rozwiązania dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl