Jaki przewód do oświetlenia w domu wybrać? Podpowiadamy!

Instalacja elektryczna w domach jednorodzinnych składa się z rozbudowanej sieci przewodów, gniazdek i innych elementów. Bez nich codzienne użytkowanie sprzętów elektrycznych i lamp nie byłoby możliwe. Podpowiemy Ci dziś, jaki przewód do oświetlenia wybrać, aby najlepiej spełniał swoją funkcję.

Jak rozplanować przewody i oświetlenie w domu?

Wydawać by się mogło, że sieć elektryczna w domach jest skomplikowaną instalacją, która składa się z różnego rodzaju przewodów, ukrytych w ścianach, sufitach, a także biegnących pod podłogami. Pozorny chaos jest jednak dobrze przemyślaną całością, w której każdy element ma swoje ściśle określone miejsce. Przewody, biegnące do gniazdek, posegregowane są w grupy i łączą się z tablicą rozdzielczą, chronioną przez bezpieczniki.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Podstawową kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, planując położenie sieci elektrycznej, jest bezpieczeństwo. Pamiętaj o tym, że zgodnie z normami budowlanymi, instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym powinna zostać wykonana przez uprawnionego specjalistę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest bezpieczna dla mieszkańców i nie uszkodzi podłączonych do niej urządzeń. Spełnienie wymagań ochrony przeciwporażeniowej ma ogromne znaczenie w budynkach mieszkalnych i dotyczy zarówno ukrytych w ścianach przewodów, jak i dostępnych elementów, których dotykasz na co dzień.

Zadbaj o swoją wygodę

Kolejną cechą dobrze położonej instalacji elektrycznej jest jej uniwersalność, która zapewni Ci komfort użytkowania jej na co dzień. Powinna być starannie zaprojektowana, tak aby każdy, nawet najmniejszy element znalazł się we właściwym miejscu. Dzięki temu unikniesz problemów i konieczności wykonywania uciążliwych i kosztownych przeróbek.

Zacznij od dobrego planu

Staranny projekt wymaga wstępnych informacji, na temat przeznaczenia każdego z pomieszczeń w domu. Tylko w ten sposób naniesiesz na plan wszystkie niezbędne elementy i zadbasz o wysoką funkcjonalność swojej instalacji.

W każdym pomieszczeniu najczęściej umieszcza się oświetlenie główne. Jego miejscem jest centralna część sufitu. Jeśli Twoje wnętrze jest duże, możesz zdecydować się na dwa, symetrycznie rozmieszczone źródła światła.

Kolejnym elementem, który musisz wziąć pod uwagę, są lampy dodatkowe, oświetlające biurko, stół lub inne miejsce, przy którym pracujesz. Zaplanuj gniazdo tak, aby znajdowało się w pobliżu miejsca, w którym będziesz korzystać z dodatkowego źródła światła. Nie zapomnij także o gniazdach dla lamp stojących, które najczęściej umiejscowione są w rogach pokoju.

Jeśli planujesz oświetlenie kuchni, pamiętaj, że to pomieszczenie wymaga dodatkowych źródeł światła do oświetlenia przestrzeni roboczej. Zaplanuj ich rozmieszczenie w zależności od struktury wnętrza. Gniazdka zamontuj bezpośrednio w okolicy stołu, a oświetlenie centralne nad wyspą lub blatem roboczym. Zaplanuj także dodatkowy obwód do opraw halogenowych i oświetlenia LED.

Najważniejsze elementy instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym składa się z sieci kabli oraz przewodów, które dostarczają prąd do wyznaczonych miejsc. Zazwyczaj podzielone są na dwa główne obwody, z których jeden zasila oświetlenie, a drugi urządzenia. Ich całkowita liczba uzależniona jest od ilości i mocy odbiorników, a także powierzchni budynku. W większości domów jednorodzinnych stosuje się rozdzielnice wnękowe lub natynkowe. Powinny być zainstalowane na takiej wysokości, która pozwala na łatwy dostęp. Najbardziej widocznym elementem instalacji są oprawy oświetleniowe, które pozwalają na jej podłączenie do źródła światła. Równie istotne są gniazda, wtyczki i włączniki oraz przewody i okablowanie.

Jaki przewód do oświetlenia w domu wybrać?

Ogromną rolę w wykonywaniu instalacji elektrycznej w budynkach mieszkalnych odgrywają przewody i okablowanie. Najczęściej wybiera się je w zależności od obciążenia, na które będą narażone podczas codziennego użytkowania. Nie bez znaczenia jest przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, sposób ich ułożenia, a nawet konstrukcja całego domu.

Przewody różnią się między sobą budową, materiałem, z jakiego stworzone są żyły przewodzące, a także rodzajem izolacji. Żyły wytwarza się z miedzi lub aluminium i mają postać drutu lub linki. Tymczasem izolacja, która powstaje z polwinitu, ma za zadanie oddzielenie żył od siebie nawzajem oraz od otoczenia.

Przewody dzielą się także na jednożyłowe oraz wielożyłowe, zwane przewodami kabelkowymi. Inną cechą, która je od siebie odróżnia, jest przekrój. W budownictwie mieszkaniowym wykorzystuje się najczęściej przewody od 1 mm2, nawet do 300 mm2.

Dobierz odpowiednie przewody

Przewody wykorzystywane w budynkach mieszkalnych dzielą się na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich obejmuje sztywne przewody YDYp (płaskie) albo YDY (okrągłe). Wyposażone są w sztywne żyły jednodrutowe i stosowane są do układania w ścianach, posadzkach i sufitach podwieszanych, w których montowane są na stałe.

Drugą kategorią są przewody giętkie okrągłe OMY, OWY lub płaskie OMYp. Zbudowane są z elastycznych żył linkowych i wykorzystywane do podłączeń, które wymagają poruszania przewodem. Sprawdzają się w meblach, a także w ciasnych przestrzeniach. Wykorzystasz je także do podłączenia oświetlenia o delikatnych zaciskach, takich jak taśmy LEDowe.

Zwróć uwagę na przekrój przewodu

Pamiętaj o tym, że przekrój przewodu powinien być dopasowany do obciążenia instalacji. Zbyt mały może skutkować wyłączeniem zasilania, a nawet uszkodzeniem izolacji. W budownictwie mieszkaniowym najczęściej stosuje się przewody o przekroju 1,5mm2. Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i doskonale sprawdzają się na napięcie sieciowe 230 V.

Jaki przewód do oświetlenia pokoju i sypialni wybrać? W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się przewody YDYp 3x1,5mm2, a do kuchni, ze względu na ilość dodatkowych sprzętów, YDYp 3,2,5mm2 lub YDYp 5x4 mm2.

Dopasuj liczbę żył do swoich potrzeb

Przewody 3-żyłowe wykorzystuje się, kiedy grupa lamp ma być włączana pojedynczym łącznikiem. 4-żyłowe stosowane są w przypadku załączania oświetlenia włącznikiem dwuklawiszowym. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli planujesz powiesić żyrandole o większej ilości źródeł światła. 5- żyłowe przewody wybierz, jeśli chcesz sterować oświetleniem za pomocą potrójnego włącznika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl