Jakie kable do domofonu wybrać? Podpowiadamy

Domofon jest bardzo wygodnym urządzeniem, zarówno dla gości, jak i domowników. Dlatego warto zamontować go przy własnej furtce. Jednak, zanim do tego dojdzie, trzeba dokładnie zaprojektować i wykonać instalację elektryczną wokół domu. Czy to skomplikowane? Nie, jeśli wiesz, jakie kable do domofonu wybrać. Chętnie Ci podpowiemy.

Domofon – proste urządzenie o wielu zaletach

Przede wszystkim domofon zapewnia pełną swobodę i wygodę. Gdy ktoś zadzwoni do Twojego domu, nie musisz od razu podejrzliwie wyglądać przez okno. Wystarczy, że podniesiesz słuchawkę i nawiążesz krótką rozmowę z bezpiecznej odległości. Domofony to w końcu urządzenia przeznaczone do komunikacji dwukierunkowej. Połączenie odbywa się tu za pomocą głośników i mikrofonów. Dlatego, gdy ktoś naciśnie dzwonek, natychmiast zostaniesz o tym poinformowany i będziesz mógł sprawdzić, kto znajduje się na zewnątrz. Zanim skorzystasz z tego luksusu, najpierw czeka Cię podjęcie ważnej decyzji. A mianowicie wybór kabli do domofonu.

Jakie kable do domofonu wybrać?

Pytanie wydaje się proste, jednak na odpowiedź trzeba poświęcić kilka zdań. Jeśli okablowanie ma zapewnić bezawaryjną pracę urządzenia przez wiele lat, to koniecznością staje się zbadanie tematu od podszewki. Dlatego należy przyjrzeć się kilku kwestiom. Zróbmy to wspólnie.

Uniwersalną odpowiedzią jest kabel ziemny

Zalet kabli ziemnych chyba nie trzeba przedstawiać. W ich przypadku można zapomnieć o ryzyku zerwania, ponieważ leżą bezpiecznie kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią. A niezbędną ochronę zapewnia im odpowiednia izolacja. Dzięki niej miedziane żyły, stanowiące ich „serce”, nie są narażone na działanie wilgoci, uszkodzeń mechanicznych, ani żadnych innych czynników, które mogłyby zakłócić przesył. Wśród ich zalet należy wymienić też elastyczność, która ułatwia prowadzenie przewodów nawet w ciasnych kanałach.

W zasadzie dużo zależy od typu urządzenia

Ustaliliśmy już, że optymalnym wyborem są kable ziemne. Najlepiej specjalnie dedykowane do podłączania domofonów – znajdziesz je w naszym sklepie w kategorii „Kable telekomunikacyjne”. Dla pewności powtórzymy – kable, nie przewody. Te drugie nie mają izolacji, więc nie zapewnią bezpieczeństwa instalacji. Jednak to dopiero pierwsza część odpowiedzi. Dobór odpowiednich kabli do domofonu zależy również od specyfikacji urządzenia. Koniecznie należy się z nią zapoznać. Ważna jest także odległość między domofonem a zasilaczem. Od tej odległości zależy grubość żył kabla zasilającego. Jeśli odległość pomiędzy furtką a skrzynką bezpieczników wynosi mniej niż 30 m, to odpowiednie będą żyły o przekroju 0,5 mm2. A jeżeli ten odcinek przekracza 30 mm, to wówczas trzeba zaopatrzyć się w kabel zbudowany z żył o przekroju 0,75 mm2.

Lepiej mieć kilka żył w zapasie

To fakt, potwierdzony doświadczeniem wielu osób. W przypadku domofonów analogowych i cyfrowo-analogowych absolutnym minimum są cztery żyły. Jedna stanowi masę, druga jest odpowiedzialna za działania mikrofonu, trzecia jest żyłą słuchawkową, a czwarta przekazuje sygnał wywołania. Dla domu rodzinnego tyle wystarczy. Jednak trzeba mieć świadomość, że za kilka miesięcy/lat „dzisiejsze” minimum może już nie być wystarczające. Nawet gdy obecnie potrzebujesz wyłącznie 4 żył, to warto zostawić jakieś w zapasie. Na przykład na wypadek wymiany domofonu na wideofon, instalacji dodatkowego oświetlenia czy montażu automatyki bramowej. W takim razie, jakie kable do domofonu będą odpowiednie? Zalecamy postawić przynajmniej na kable sześciożyłowe. Optymalnym wyborem będą dziesięciożyłowe. Dzięki temu będziesz zabezpieczony na przyszłość i unikniesz niepotrzebnego przekopywania grządek w ogrodzie.

Zabezpieczenie kabli. O czym warto pomyśleć?

W zasadzie kable ziemne są tak zaizolowane, że nie wymagają żadnych zabezpieczeń, ale mimo to warto ułożyć je w rurach elektroinstalacyjnych z tworzyw sztucznych. Dlaczego? Ponieważ dzięki nim można wymienić kable bez brudzenia łopaty. Wystarczy wyciągnąć stary kabel, a na jego miejsce wpuścić nowy. Dobrze jest wybierać rury z drutem pilotującym, który znacznie ułatwi ten proces. Poza tym podczas ewentualnych prac ziemnych czy przekopów związanych z projektowaniem ogrodu osłona w postaci rur zapewni im dodatkową ochronę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl