Kabel antenowy – jak go podłączyć? Jak zaprojektować instalację antenową?

Kable są podstawowymi elementami każdej instalacji antenowej. Służą do rozprowadzania sygnału radiowo-telewizyjnego. Aby uniknąć ryzyka zakłóceń jego transmisji, należy podejść do tego zagadnienia bardzo poważnie. Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jak podłączyć kabel antenowy. Postaramy się to wyjaśnić najprościej jak to możliwe.

Rola kabli antenowych w domu

Kable antenowe są częścią instalacji elektrycznej. Jednak ich rolą nie jest dostarczanie energii, a transmisja sygnałów między anteną a odbiornikami. Funkcją kabli antenowych jest więc zapewnienie Ci obrazu telewizyjnego. Dlatego już podczas projektowania domu należy zaplanować, którędy ma przebiegać instalacja antenowa. Na tym etapie warto zastanowić się, w którym miejscu ma znajdować się telewizor i umieścić w jego pobliżu wyjście przewodów. Dzięki temu instalacja będzie praktyczna i estetyczna.

Budowa kabli antenowych

Kable antenowe zaprojektowane są w taki sposób, aby sygnał przesyłany miedzianymi żyłami miał zapewnioną doskonałą ochronę przed zakłóceniami zewnętrznymi. Jak dokładnie wygląda ich budowa?

W samym środku przekroju znajdują się żyły. Zwykle są miedziane. Poszczególne żyły przykrywa izolacja z tworzywa sztucznego, która chroni je przed jakimkolwiek kontaktem z wilgocią. Następnie całość kryta jest oplotem z ocynowanych drutów miedzianych. Stanowi on barierę, która zabezpiecza przewody przed zakłóceniami pochodzącymi z zewnątrz. Kolejną i ostatnią warstwą jest powłoka lub inaczej płaszcz zewnętrzny. Wykonany jest z wodoodpornego i nierozprzestrzeniającego płomieni materiału o świetnych współczynnikach wytrzymałościowych. Dzięki niemu kable antenowe są odporne na warunki atmosferyczne i szeroki zakres temperatur. Jeśli szukasz kabla antenowego, to znajdziesz go u nas, w kategorii „Kable telekomunikacyjne”.

Montaż kabli antenowych

Kwestie teoretyczne już wyjaśniliśmy, przejdźmy więc do praktycznych porad. Łącząc kabel z anteną zewnętrzną, należy zadbać, aby nie zwisał on bezwładnie, pozostawiony na pastwę wiatru. W ten sposób może szybko ulec uszkodzeniu. Ludzie, chcąc uniknąć tego scenariusza, wpadają na różne pomysły. Zapewniamy, że dobrym rozwiązaniem nie jest prowadzenie kabla rynną lub przez komin. Nie powinien też mieć bezpośredniego kontaktu z dachem. W lecie pokrycia dachowe nagrzewają się do wysokich temperatur. Kabel może nie znieść dobrze. Pamiętaj, aby nie naprężać też kabla zbyt mocno. Trzeba mu zostawić trochę luzu. A czym go przymocować do ściany? Przydadzą się do tego specjalne uchwyty i opaski.

Jak podłączyć kabel antenowy do anteny?

Może wydawać się to skomplikowane, ale nie jest. Poradzi sobie z tym nawet kompletny amator. Aby to zrobić, należy najpierw zarobić kabel antenowy. W jaki sposób?

1. Zachowując ostrożność, delikatnie natnij ostrym nożem izolację kabla na około 2 cm przed jego końcem, a następnie zsuń ją.

2. Wywiń oplot (razem z folią) na zewnątrz, odsłaniając żyłę.

3. Usuń osłonę chroniącą rdzeń przewodu. Zrób to tak samo, jak w pierwszym kroku. Natnij wokół i ściągnij.

4. Zamontuj wtyk typu „F”. Mocno go dokręć.

5. Obetnij rdzeń równo z wtykiem.

Pozostaje tylko doprowadzić okablowanie do anteny i ustawić jej sygnał. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnych serwisantów. Obecnie mierniki zamontowane w dekoderach telewizyjnych znacznie to ułatwiają, więc powinieneś sobie poradzić na własną rękę.

O czym pamiętać planując instalację antenową?

Instalacja ma zapewniać pełną funkcjonalność przez dłuższy czas. Oznacza to, że w razie potrzeby powinna łatwo poddawać się rozbudowie. Dobrze zaprojektowana instalacja antenowa pozwala na podłączenie nowych urządzeń elektronicznych bez konieczności ingerencji w jej strukturę. Chyba nie chciałbyś robić w domu totalnej demolki bez potrzeby? Najlepiej jest poprowadzić kable antenowe jak najbliżej posadzki. Dzięki temu łatwo można ukryć je w listwach przypodłogowych. W ten sposób, w razie zwarcia będziesz mógł je wymienić w łatwy sposób. Jeszcze jedna sprawa, o której już wspominaliśmy – zadbaj o estetykę wykonania instalacji. Nie powinna szpecić ani fasady budynku, ani jego wnętrz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl