Organizujesz koncerty? Sprawdź, jakie kable do głośników są najlepsze!

Jesteś początkującym organizatorem eventów muzycznych? Chcesz, aby wszystkie Twoje imprezy wypadały idealnie, ale brakuje Ci odpowiedniej wiedzy i doświadczenia? Nie masz czego się obawiać. Każda osoba, związana z tą branżą musiała jakoś zacząć i dała sobie radę. Dlaczego Ty miałbyś przez to nie przebrnąć? Łatwiej jest jednak, jeśli zamiast ze swoich wzlotów i upadków, posiądziesz odpowiednią wiedzę z poradników, takich jak ten. A czego dowiesz się z tego tekstu? Dosyć istotnej kwestii, albowiem tego, jakie kable do głośników wybrać.

Najważniejsza jakość!

Nie powinno Cię to zdziwić. Wprawdzie eventy muzyczne, są organizowane po to, aby zabawić ludzi konkretnym typem muzyki. Nikt nie będzie dobrze się bawił, jeśli kable do głośników będą kiepskiej jakości. Ma to bowiem wpływ na sam dźwięk. Tak więc zapomnij o tanich zamiennikach. Jeśli chcesz, aby widownia dobrze się bawiła, to postaw na sprawdzone marki i wysokiej jakości kable do głośników. Z doświadczenia wiemy, że lepiej zainwestować w ten element. Nie jest on w końcu na tyle drogi, abyś cokolwiek mógł na tym zaoszczędzić. Zapłacisz niewiele więcej, a różnica naprawdę będzie znacząca. Jak je rozpoznać? Nie jest to trudne zadanie.

Czym kierować się wybierając kable do głośników?

Jeśli zamierzasz zakupić odpowiednie kable do głośników, to powinieneś wiedzieć jedną, istotną kwestię. Im grubszy kabel, tym lepiej. Jest tak bowiem, zapewniają one lepszą jakość dźwięku. Jednak wszystko z umiarem. Zasada ta tyczy się odpowiednio długich kabli. Co to znaczy? Jeśli podepniemy krótki, gruby kabel to wcale nie będzie brzmieć lepiej. Przykładowo, kabel o długości 30 do 60 metrów powinien być grubości około 14 milimetrów. Natomiast jeśli jego długość wynosi 100 milimetrów, to powinieneś kupić kabel o grubości 16 milimetrów, aby zachować taką samą jakość dźwięku.

Co więcej, kable z dwóch różnych głośników powinny mieć tą samą długość. Tyczy się to jednak jedynie długich kabli. Gdy mają one różną długość, to dochodzi do przesunięć fazowych. Jest to ledwo zauważalna różnica, ale czasami da się ją usłyszeć.

Budowa dobrych kabli głośnikowych

Powinieneś zwrócić również uwagę na to, z czego wykonane są przewody, które planujesz kupić. Najlepsze są te z miedzi, gdyż jest ona świetnym przewodnikiem. Dobrze by było również, gdyby zakończenia przewodów głośnikowych były pozłacane. Jeszcze lepsza od miedzi jest tak zwana miedź beztlenowa. Jest ona spotykana w różnych typach kabli, między innymi HDMI, VGA, kablach do głośników i wielu innych. Jaka różnica jest między normalną miedzią a tą beztlenową. Tradycyjna zawiera w sobie do 700 jednostek tlenu, na milion. Beztlenowa natomiast ma ich jedynie 50. Jest różnica prawda? A jaki ma to wpływ na sam kabel? Przewodnik utlenia się dużo wolniej, dzięki czemu kable takie będą dłużej Ci służyły.

Obecnie na scenach świetnie sprawdzają się kable hybrydowe. W jednym kablu ukrytych jest kilka innych. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby występujące mają większą swobodę ruchów, a co więcej nie dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, gdy nie wiadomo, który kabel był od czego.

Potrzebujesz specjalnych kabli? Zamów je!

Jeżeli masz jakieś konkretne potrzeby względem kabli do głośników, to nie powinieneś zadowalać się byle jakimi zamiennikami. Możesz zamówić dokładnie takie, jakie Cię interesują. Tyczy się to również ich wyglądu. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o kablach hybrydowych, które ograniczają ilość przewodów na scenie i prawdopodobieństwo ich mieszania się. Mimo to, kilka takich kabli będziesz musiał na scenie podpiąć. Jak łatwo je rozróżnić? Wystarczy je odpowiednio zmodyfikować. Niektórzy w tym celu kupują kable, różniące się kolorami izolacji lub przyklejają do nich kolorowe karteczki. My uważamy, że jest lepszy sposób. Możesz modyfikować kable, drukując na nich różne napisy i oznaczenia. Co prawda niewiele firm się tym zajmuje, ale na Twoje szczęście my jesteśmy jedną z tych, które to robią.

Co da Ci skorzystanie z takiego rozwiązania? Przede wszystkim każdy z kabli będzie opisany. Będziesz więc dokładnie wiedział jakie jest jego przeznaczenie. Jest to też pewna forma reklamy, gdyż możesz na takim kablu nadrukować logo swojej firmy.

Jak poprawnie podłączyć kable głośnikowe?

Sam dobór odpowiednich kabli głośnikowych może okazać się niewystarczający. Musisz je również umiejętnie podłączyć. Jeśli masz od tego ludzi, którzy za Ciebie się tym zajmują, to fantastycznie. Jeśli nie, to czytaj uważnie. Przede wszystkim ustaw głośniki w odpowiedni sposób, tak aby akustyka była, jak najlepsza. Jednocześnie pamiętaj o tym, że kable, do nich podłączone, nie mogą być zbyt naprężone. Grozi to uszkodzeniem mechanicznym nie tylko kabla, ale także samych głośników. Nie kupuj więc kabli na styk. Nie musisz obawiać się, że długie kable będą plątały się pod nogami. Możesz je zabezpieczyć odpowiednimi listwami. Do pewnego stopnia powinny one zlać się ze sceną. Jest to również bezpieczniejsze rozwiązanie niż pozostawienie ich swobodnie na ziemi.

Zachowaj porządek

Na koniec chcieliśmy wspomnieć o czymś tak oczywistym, że wiele osób o tym nie pamięta. O odpowiednim przechowywaniu i przewożeniu kabli. Otóż najlepiej zakupić odpowiednią skrzynkę, w której będziesz trzymał swoje kable. Zapobiegnie to ich splątaniu i prawdopodobnym uszkodzeniu, podczas trasy. Nie mówiąc już o tym, że zaoszczędzi sporo miejsca i nie będziesz musiał szukać każdego kabla z osobna.

To samo zresztą tyczy się ich przechowywania. Uporządkuj je w taki sposób, aby łatwo później dało się wybrać to, czego akurat będziesz potrzebował. Nie ma nic gorszego niż bałagan w kablach do głośników, na minutę przed wyjazdem. No i jeszcze jedna kwestia. Pamiętaj o tym, aby nie polegać na jednym kablu, do danego urządzenia. Nawet najlepsze mogą ulec uszkodzeniu. Musisz więc mieć, kilka kabli do głośników na wymianę. Lepiej wcześniej zabezpieczyć się na taką ewentualność niż później szukać na szybko sklepu w okolicy, który zapewni Ci tak konkretny asortyment.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl