Zamierzasz wymienić stare gniazdko elektryczne? Z powodzeniem wykonasz tę czynność samodzielnie. Wystarczy Ci podstawowa wiedza na temat instalacji elektrycznych, próbnik napięcia i śrubokręt. Podpowiemy Ci dziś, jak podłączyć gniazdo z uziemieniem krok po kroku, przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności.
Rodzaje gniazdek elektrycznych
Gniazdka elektryczne, które najczęściej wykorzystuje się w Polsce, należą do typu E. Mają dwie, równolegle umieszczone dziurki oraz bolec uziemiający. Gniazdka typu C, które pozbawione są uziemienia, zgodnie z najnowszymi wytycznymi, nie powinny być montowane.
Dlaczego uziemienie gniazdka jest ważne?
Gniazdka to nieodzowny element instalacji elektrycznej. Bez nich uruchomienie większości sprzętów RTV i AGD oraz innych urządzeń wymagających zasilania, nie byłoby możliwe. Dlatego też pojawiają się w każdym pomieszczeniu w domu. Różnią się od siebie zarówno kolorami, jak i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najważniejszą jednak cechą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest to, czy posiadają uziemienie w postaci bolca.
Każde urządzenie wykorzystywane na co dzień w domu może ulec uszkodzeniu. Wówczas dochodzi do przepięcia. Jest to wzrost napięcia w instalacji elektrycznej, który przekracza stałą moc 230 V. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi uziemienie, którego zadaniem jest ochrona przed skokami napięcia i zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom sprzętu. Dotknięcie metalowych części nieuziemionego urządzenia podczas jego nieprawidłowej pracy może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Dzięki uziemieniu praca sprzętów jest bezpieczna dla człowieka i nie zagraża funkcjonowaniu całej instalacji elektrycznej.
Na czym polega uziemienie gniazdka?
Standardowe gniazdko wyposażone jest w dwa przewody. Pierwszy z nich to przewód fazowy, a drugi neutralny. Razem odpowiadają za przepływ prądu, a tym samym sprawiają, że podłączone do gniazdka urządzenia funkcjonują. Trzeci przewód to uziemienie. Panuje w nim zerowe napięcie i podłączony jest do jednego systemu, którego końcówka w postaci metalowego prętu, jest zakopana w gruncie. Jej zadaniem jest odprowadzenie nadmiernej ilości ładunków elektrycznych. Dzięki przewodowi uziemiającemu, który łączy urządzenie z ziemią, spada ryzyko porażenia prądem.
Gniazdko z uziemieniem rozpoznasz po bolcu uziemiającym. To niezbędny element instalacji elektrycznej, zwłaszcza jeśli użytkujesz urządzenia o dużej mocy. Podłączysz do niego większość wtyczek, także takie, które nie mają otworu na bolec. To najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie na co dzień w swoim domu.
Jak podłączyć gniazdko z uziemieniem?
Podłączenie gniazdka z uziemieniem możesz wykonać samodzielnie, pod warunkiem, że w ścianach masz już zamontowane puszki z przewodami. W innym wypadku niezbędna będzie pomoc wykwalifikowanego specjalisty, który w profesjonalny sposób rozmieści nowe kontakty.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest odłączenie prądu. To istotne, niezależnie od rodzaju prac, jakie wykonujesz. W przypadku nowoczesnych instalacji przesuń dźwignię na tablicy z bezpiecznikami na pozycję „off”. Jeśli masz w domu starszą instalację, wykręć bezpiecznik. Następnie sprawdź za pomocą próbnika w gniazdku, czy prąd został rzeczywiście poprawnie odłączony. Jeśli urządzenie się nie zaświeci, to znaczy, że prąd przestał płynąć i możesz bezpiecznie pracować dalej.
Zdemontuj stare gniazdko
Jeśli wymieniasz stare gniazdko na nowe, odkręć jego obudowę, używając wkrętaka. Następnie usuń wkręty, za pomocą których jest zamocowane w puszce. Wówczas z łatwością je wyciągniesz. Przyjrzyj się, w jaki sposób przewody instalacji są podłączone do przewodów w samym gniazdku. Mogą być zamontowane od tyłu lub po jego bokach. Kolejnym krokiem będzie odłączenie przewodów elektrycznych.
Sprawdź, jaki masz rodzaj instalacji elektrycznej
Nowoczesne instalacje elektryczne typu TN-S składają się z trzech przewodów. Łatwo rozpoznasz je po kolorach. Brązowe lub czarne to przewody napięciowe, niebieskie to przewody neutralne, a żółto-zielone są uziemiające. Instalacje starszego typu TN-C wyposażone są jedynie w dwa przewody: fazowy i neutralny. W obu przypadkach bez większych problemów zamontujesz gniazdka z bolcem uziemiającym.
Podłącz przewody do nowego gniazdka z uziemieniem
Jeśli udało Ci się poprawnie odłączyć stare gniazdko, możesz przystąpić do montowania nowego. Wykorzystasz do tego celu tę samą dziurę w ścianie na gniazdko. W przypadku nowszej instalacji elektrycznej pracę zacznij od podpięcia żółto-zielonego kabla uziemiającego tak, aby połączyć go z bolcem. Do tego celu wybierz górny styk. Następnie zajmij się pozostałymi przewodami. Zerowy i napięciowy zamontuj w pozostałych wtykach. Czarny lub brązowy przewód powinien trafić do lewego styku, tymczasem niebieski do prawego. Pamiętaj, że poprawne rozmieszczenie styków określisz, patrząc na gniazdko od przodu. Nie zapomnij przy tym założyć osłony zabezpieczającej.
Jeśli w Twoim domu jest instalacja TN-C, która charakteryzuje się dwoma przewodami w puszce, nie musisz się martwić. Montaż gniazda z uziemieniem także jest możliwy. W takim przypadku przewód neutralny połącz także z bolcem uziemiającym, wykorzystując mostkowanie. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zdanie się na specjalistę.
Zamocuj gniazdko w puszce
Ostatnim krokiem w montażu gniazdka jest zamocowanie go w puszce. Przykręć je dokładnie, aby nie wyrwało się podczas codziennego użytkowania. Po zamontowaniu obudowy sprawdź, czy poprawnie podłączyłeś urządzenie. Włącz prąd i zweryfikuj za pomocą próbnika, czy gniazdko spełnia swoją funkcję.
Jak podłączyć gniazdo z uziemieniem podwójne?
Jeśli zamierzasz zainstalować gniazdo podwójne z uziemieniem, możesz z powodzeniem skorzystać z tego samego sposobu. Podłącz 3 przewody, zachowując przy tym najwyższą ostrożność i pamiętając, żeby przed przystąpieniem do pracy wyłączyć prąd.