Rodzaje kabli elektrycznych i ich zastosowanie

Rynek akcesoriów sieciowych obfituje w rozmaite rodzaje kabli elektrycznych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ konkretne zastosowania wymagają od nich odmiennych parametrów. Z tego powodu konieczne było wprowadzenie wśród nich rozróżnienia. W końcu gwarancją prawidłowo wykonanej i skutecznej instalacji elektrycznej jest właściwy wybór kabli. Przyjrzyjmy się więc im bliżej.

Czym są kable elektryczne?

Odpowiedź wydaje się oczywista. Jednak, gdyby ktoś spytał Cię o definicję kabla elektrycznego, co byś powiedział? Już nie jest tak prosto, prawda? Wyjaśnijmy to więc na początek. Kabel elektryczny jest rodzajem przewodu złożonego z jednej lub wielu żył pokrytych indywidualnym materiałem izolacyjnym, warstwy ekranowej oraz izolacji zewnętrznej. Służy do przesyłu energii elektrycznej.

Budowa kabla

Zacznijmy od warstwy wewnętrznej. W samym środku znajdują się wspomniane wyżej miedziane żyły (lub żyła) – to przez nie prowadzony jest prąd. Żyły obleczone są izolacją wewnętrzną, która zapewnia im separację elektryczną. Kolejnym elementem jest ekran, który oplata żyły. Jego rolą jest ochrona użytkowników przed porażeniem prądem. Zapobiega też powstawaniu obniżających efektywność przesyłu zakłóceń. Wierzchnią warstwą kabla jest izolacja zewnętrzna, której zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym. Izolacja umożliwia m.in. układanie kabli bezpośrednio w gruncie.

Kabel a przewód – czy można używać tych pojęć zamiennie?

I tak i nie. Istnieje między nimi jedna, podstawowa różnica – obecność izolacji. Każdy kabel ją posiada, jednak przewód nie musi. Jeśli jest zaizolowany, to staje się kablem, a jeśli nie – to pozostaje przewodem. A więc nie każdy przewód jest kablem, choć każdy kabel jest przewodem. Skomplikowane? Ujmijmy to tak, mówiąc o kablach, można używać tych pojęć zamiennie. W przypadku przewodów trzeba być już bardziej ostrożnym. Dobrze, podstawy już wyjaśniliśmy, przejdźmy więc do meritum.

Rodzaje kabli elektrycznych – krótki przegląd

Klasyfikację kabli można przeprowadzić według dwóch, odmiennych kryteriów. Pierwszym jest ilość żył. Według niego wyróżnia się kable jednożyłowe i wielożyłowe. Nietrudno się domyślić skąd wzięły się te określenia. Jak nazwa wskazuje, kable jednożyłowe w przekroju posiadają wyłącznie jedną żyłę, która odpowiada za przesył energii elektrycznej. Kable wielożyłowe z kolei kryją w sobie przewód zbudowany z kilku pojedynczych żył. Drugim kryterium jest możliwość zastosowania kabli. W tej kategorii można wymienić: kable telekomunikacyjne, informatyczne, energetyczne czy estradowe (wszystkie znajdziesz w ofercie naszego sklepu). Przyjrzyjmy im się dokładniej.

Kable telekomunikacyjne

Od kabli telekomunikacyjnych wymaga się przede wszystkim trwałości i bezawaryjności. W końcu nikt nie chciałby, aby połączenia domofonowe czy alarmowe ciągle się zrywały. Kable telekomunikacyjne mają jeszcze jedno ważne zadanie. Odpowiadają za transmisję sygnałów wysokich częstotliwości. Czyli takich, które niezbędne są choćby do odbioru telewizji naziemnej.

Kable informatyczne

Kable teleinformatyczne to profesjonalne akcesoria, bez których stworzenie wewnętrznych sieci w biurach, urzędach czy obiektach przemysłowych nie byłoby możliwe. Również połączenie komputerów i pozostałych urządzeń sieci LAN z gniazdami telekomunikacyjnymi nie mogłoby się powieść. Kable teleinformatyczne odpowiadają za transmisję danych, dźwięku i obrazu.

Ziemne kable energetyczne

Ten rodzaj kabli elektrycznych stanowi nieodzowny element każdej instalacji wewnątrz budynku. Kable energetyczne można stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz – bezpośrednio w gruncie. Jest to możliwe dzięki świetnym materiałom izolacyjnym, którym niestraszne są wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Kable energetyczne świetnie sprawdzają się w miejscach narażonych na drgania. Ich niektóre modele dedykowane są nawet do budowy instalacji narażonych na zagrożenie pożarem.

Kable estradowe

Trudno sobie wyobrazić profesjonalne studio nagraniowe, imprezy plenerowe czy wydarzenia kulturalne bez odpowiedniego zaplecza technicznego m.in. kabli estradowych. Służą one bowiem do podłączania wzmacniaczy instrumentów muzycznych, nagłośnienia czy oświetlenia. W rodzinie kabli estradowych znaleźć można m.in. kable głośnikowe, mikrofonowe czy zasilające. Warto dodać, że dzięki odpowiedniej konstrukcji i świetnym materiałom równie dobrze sprawdzają się w warunkach zewnętrznych, co w wewnętrznych.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Wybór odpowiedniego rodzaju kabla elektrycznego do konkretnych zastosowań to sprawa priorytetowa. Jednak to nie wszystko, co powinieneś mieć na uwadze. Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie produkty wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów. Takie, które spełniają rygorystyczne normy techniczne. Tylko wtedy zyskasz pewność, że budowane instalacje należycie spełnią swoje funkcje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl