Planujesz położenie nowej instalacji elektrycznej lub chcesz przebudować już istniejącą? Podpowiemy Ci dziś, jakie kable do gniazdek elektrycznych wybrać, aby dobrze spełniły swoje zadanie i zapewniły Ci bezpieczeństwo.
Dlaczego wybór właściwych kabli jest ważny?
Kable to jeden z podstawowych elementów instalacji elektrycznej. Bez nich przepływ prądu nie byłby możliwy. Wybierając przewody do swojego domu, zadbaj o to, aby odpowiadały Twoim potrzebom i były jak najwyższej jakości. To gwarancja ich trwałości, a w konsekwencji także bezpieczeństwa Twojego i pozostałych domowników.
Nieodpowiednio dobrane kable będą cechować się niską żywotnością. Zbyt mały przekrój w stosunku do planowanego natężenia prądu może spowodować przeciążenie. Po jakimś czasie przewód straci szczelność i się przepali. Dlatego, zanim położysz instalację elektryczną, zastanów się, jakie będzie jej przeznaczenie w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu ustalisz, jakie kable do gniazdek elektrycznych wybrać i będziesz mieć pewność, że posłużą Ci bezpiecznie przez długie lata.
Czym są kable do gniazdek elektrycznych?
Kable składają się z rdzenia oraz izolacji. Współcześnie rdzenie przewodów wykorzystywanych do użytku domowego wykonywane są z miedzi. Mają wysoką przewodność i minimalizują straty podczas przesyłu energii, co jest istotne przy ich długim użytkowaniu. Izolacja tworzona jest najczęściej z polwinitu. Jej zadaniem jest odseparowanie żył od siebie nawzajem i oddzielenie ich od otoczenia, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo ich użytkowania.
Przewody do budynków mieszkalnych dzieli się na sztywne i elastyczne. Pierwsze z nich to YDY, które mogą być płaskie lub okrągłe. Są montowane na stałe w ścianach, sufitach lub w podłogach. Kable giętkie OMY lub OWY wykorzystasz do podłączeń tam, gdzie wymagana jest elastyczność przewodów.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kable do gniazdek?
Kable w budynkach mieszkalnych najczęściej podzielone są na dwa obwody. Pierwszy z nich zasila oświetlenie, a drugi dostarcza prąd urządzeniom podłączonym do gniazdek elektrycznych. W zależności od przeznaczenia obwodu przewody będą różniły się średnicą. Ma to związek z różnym obciążeniem, jakiemu są poddawane podczas codziennego użytkowania. Duże znaczenie ma także charakter użytkowy poszczególnych pomieszczeń, a także sposób, w jaki kable są ułożone.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Pierwszą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. To podstawa podczas planowania i realizowania instalacji elektrycznej w budynkach mieszkalnych i usługowych. Zadbaj o nie, wykorzystując odpowiednie narzędzia oraz elementy konstrukcyjne najwyższej jakości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie dojdzie do porażenia prądem lub pożaru. Warto zdać się w tym przypadku na pomoc specjalistów, którzy doradzą, w jaki sposób poprowadzić instalację, aby była zgodna z normami bezpieczeństwa.
Zadbaj o swoją wygodę
Dobrze dobrane kable do gniazdek mają ogromne znaczenie. Nie zapomnij także o ich odpowiednim rozplanowaniu. Instalacja elektryczna powinna być uniwersalna i gwarantować Ci komfort użytkowania na co dzień. Zadbaj o staranny projekt, tak aby każdy element znalazł się we właściwym miejscu. Przemyślany rozkład gniazdek sprawi, że będą funkcjonalne także za kilka lat, nawet jeśli zmienisz koncepcję wystroju wnętrza swojego domu.
Jak się do tego zabrać? W bardzo prosty sposób. Zastanów się nad przeznaczeniem każdego pomieszczenia, a zyskasz obraz, jakie urządzenia z czasem się w nim znajdą. Określ wstępnie, gdzie planujesz postawić blaty robocze w kuchni, tak aby znaleźć miejsce dla sprzętów AGD i umieścić gniazdka w ich pobliżu. Pamiętaj, że z czasem najprawdopodobniej dokupisz kolejne urządzenia, więc warto mieć zapasowe źródło prądu, nawet jeśli na razie z niego nie będziesz korzystać. Ustal, gdzie w salonie zawiśnie telewizor, a gdzie przydadzą się gniazdka do lamp, oświetlających biurko lub zasilających komputer. Nie zapomnij o sypialni, tak aby bez przeszkód naładować telefon lub podłączyć stojącą lampkę nocną.
Jakie kable do gniazdek elektrycznych do domu wybrać?
Przede wszystkim zastanów się, jakie urządzenia planujesz podłączyć w danym pomieszczeniu, tak aby wiedzieć, jak bardzo obciążone będą kable. Dobrze dobrane przewody muszą wytrzymać napięcie i się nie przegrzewać. Jeśli doprowadzasz je do oświetlenia, wystarczy Ci przekrój 1,5 mm. Większe mogłyby negatywnie wpłynąć na działanie lamp.
Innymi prawami rządzą się kable do gniazdek, bo ich wielkość uzależniona jest od rodzaju urządzeń, które planujesz do nich podłączyć. Przewody do gniazdek elektrycznych muszą mieć większy przekrój niż te, które wykorzystujesz do oświetlenia. O ile w przypadku lamp dość łatwo obliczyć średnie natężenie prądu, tak w przypadku gniazdek kwestia jest znacznie bardziej skomplikowana. Standardowym wymiarem, stosowanym powszechnie w lokalach mieszkalnych, jest średnica 2,5 mm. Bez przeszkód podłączysz do gniazdka większość urządzeń i nie przeciążysz sieci. Pamiętaj, że sprzęt AGD i RTV pobiera więcej prądu niż żarówka, więc ma to szczególnie duże znaczenie w kuchni oraz w salonie.
Jakie kable do gniazdek elektrycznych wybrać do warsztatu?
Warsztat i garaż rządzą się innymi prawami niż przestrzeń mieszkalna. Tam musisz dostosować instalację elektryczną do znacznie większego przeciążenia. Jeśli korzystasz z urządzeń warsztatowych lub budowlanych, musisz liczyć się z tym, że wymagają znacznie większego natężenia prądu. W tym przypadku nie wystarczy domowa instalacja. Zdecyduj się na kable, które będą lepiej znosić wysokie temperatury, a zarazem zapewnią Ci bezpieczeństwo pracy.
Zastanawiając się, jakie kable do gniazdek elektrycznych wybrać, ustal zapotrzebowanie na moc i ich rozmieszczenie. Zwróć także uwagę na to, jak długo mogą przesyłać napięcie i jakie jest dopuszczalne napięcie w przypadku zwarcia. Upewnij się, że instalacja zapewnia Ci bezpieczeństwo użytkowania na co dzień, a przewody są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję trwałości i niezawodności instalacji elektrycznej przez wiele lat.