Tworzysz domowe studio nagrań? Zacznij od kabli!

 

Jesteś początkującym muzykiem? A może kimś z większym doświadczeniem scenicznym? W zasadzie nieważne, do której grupy należysz. Jeśli postanowiłeś stworzyć domowe studio nagrań, nie mając w tym żadnego doświadczenia, to prawdopodobnie nie wiesz, od czego zacząć. Wprawdzie, jeśli źle zaprojektujesz to pomieszczenie, kupisz nieodpowiednie artykuły, to nie będziesz z niego zadowolony. A jeśli zależy Ci na perfekcji dźwięku to lepiej poświęcić więcej czasu na zaplanowanie tego pokoju. A od czego zacząć? Od kabli oczywiście! Dlaczego warto posiadać własne studio nagrań?

 

Jeżeli muzyka jest Twoją pasją i myślisz, że mógłbyś z niej żyć, to warto zainwestować w domowe studio nagrań. To prawda, że wyposażenie takiego miejsca nie należy do najtańszych, lecz weź pod uwagę, że zarejestrowanie czegoś w jakimkolwiek studiu, również nie jest tanie. Jeśli więc zamierzasz często korzystać z takiej usługi, to lepiej stworzyć swoje własne studio. Tym bardziej, że nie musisz od razu kupować sprzętu najwyższej klasy. Możesz je stopniowo dokupywać, w miarę rozwoju Twojej pasji. Nie zapomnij jednak o ważnym aspekcie, na którym wręcz nie wolno oszczędzać. Pamiętaj o kablach.

 

Domowe studio nagrań: jakie kable wybrać?

 

Jest to najbardziej podstawowa rzecz w domowym studiu nagrań. Wiele osób bagatelizuje ten aspekt, ale prawda jest taka, że dobre kable to fundament tego miejsca. Niezależnie od tego, czy chodzi o kable do instrumentów, czy też zasilające, bez odpowiedniej selekcji, może się okazać, że Twoje sprzęty będą działały nieprawidłowo. Tak więc powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, jakie kable kupujesz. Tym bardziej że nie jest to bardzo drogi element, porównując koszt stworzenia domowego studia nagrań.

       

Hybryda zapewnia więcej możliwości

 

Takimi specjalnymi kablami, które umożliwią Ci wygodniejsze i skuteczniejsze korzystanie, z Twojego sprzętu, są kable hybrydowe. Być może o nich nie słyszałeś. Jeśli bowiem nie interesujesz się sprawami, powiązanymi z tą stroną elektroniki, to raczej nie miałeś z nimi styczności albo miałeś, ale o tym nie wiedziałeś.

 

Czym dokładnie są kable hybrydowe?

 

Są produktem, który zawiera w sobie dwa lub więcej przewodów. Wszystkie są połączone, w jeden kabel. Jest to nowoczesne, coraz popularniejsze rozwiązanie, które umożliwia zaoszczędzenie na materiale oraz miejscu, na przechowywanie takich produktów. Kolejny atutem kabli hybrydowych, jest ich wytrzymałość. Ciebie jednak powinien zainteresować fakt, że są bardzo często używane w nagłośnieniach estradowych i przemyśle muzycznym. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu nie musisz plątać się wokół kilkunastu kabli. Masz jeden lub dwa, które nim odpowiadają. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie, prawda? Za przykład może Ci posłużyć przewód hybrydowy LP0504, dostępny w naszym sklepie, za niecałe 40 zł. Nie jest to dużo, a zapewni Ci dużo wygodniejsze korzystanie z domowego studia nagrań.

 

Nadruki na kable, odmienią wygląd Twojej sali

 

Oprócz dobrego działania powinieneś również zadbać o wygląd swoich kabli. Być może wydaje Ci się to głupie, ale przemyśl to jeszcze raz. Jeśli chcesz, aby Twoje studio nagrań służyło nie tylko Tobie i chcesz wynajmować je innym, to musi się odpowiednio prezentować. Najlepiej, jeśli zaczniesz dekorację od podstawowego elementu, a więc kabli. Jak to zrobić? Nic prostszego. Możesz zlecić nam nadruk, który umieścimy na kablu. Nie jest to zbyt popularna usługa, ale bardzo przydatna. Przydaje się również, gdy masz dosyć wymieszanych kabli na swoich koncertach. Oczywiście możesz stosować inne oznaczenia, na przykład kolorowe tasiemki. Jednak nadruk na kablach jest o wiele trwalszy i czytelniejszy.

 

Wybierz odpowiednie pomieszczenie

 

Jeśli wybrałeś już odpowiednie okablowanie, to zajmij się doborem pomieszczenia, w którym ma znajdować się Twoje studio. Z samej nazwy wnioskujemy, że chodzi Ci o miejsce niedaleko Twojej posiadłości. Od razu musimy zasmuć właścicieli mieszkań, w bloku. Raczej nie polecamy tworzenie tam domowego studia nagrań. Jest to niepraktyczne i w zasadzie niemożliwe, jeśli myślisz o czymś poważnym. Oczywiście możesz je stworzyć w pokoju, w budynku mieszkalnym, ale pamiętaj, że nie mieszkasz tam sam i nie będziesz mógł wszystkiego zrobić.

 

Natomiast, jeśli masz dom, to możesz wykorzystać piwnicę lub pusty garaż. Dobrze go wytłumić i zadbać o odpowiednią akustykę. Tylko wtedy efekty Twojej pracy będą zauważalne. Pamiętaj również, aby pomieszczenie, w którym chcesz zbudować domowe studio nagrań, nie było zbyt duże - zepsuje to akustykę. Powinieneś również stworzyć odpowiednią kabinę akustyczną, do nagrywania partii wokalnych.

 

Co dalej?

 

Kable i pomieszczenie są. No to teraz sprzęt. Przede wszystkim porządny komputer. To na nim opierać się będzie cała Twoja praca. Na tym elemencie nie wolno Ci więc oszczędzać. Niezbędne będą również różne programy do edycji i miksowania muzyki, ale także odtwarzania i rejestrowania jej. Niestety w tym wypadku również będziesz musiał kupić odpowiednią licencję. Co prawda kreatywne osoby, będą w stanie stworzyć naprawdę sporo dobrych jakościowo treści, używając wyłącznie darmowych programów. Jednak nie oszukujmy się - te, za które trzeba zapłacić, o wiele bardziej ułatwią Ci pracę.

 

Pzostałīmi elementami, których potrzebujesz, jest profesjonalna karta dźwiękowa, monitory studyjne oraz interfejs audio. Jeżeli planujesz używać studia, jako muzyk, to powinieneś również zainwestować w instrumenty muzyczne oraz odpowiednie mikrofony. Od razu musimy Cię uprzedzić, że tanio nie będzie - jednak nie musisz od razu budować kolosa.

 

Nie wydawaj wszystkiego, co masz

 

W całym tym szaleństwie, związanym z tworzeniem domowego studia nagrań, nie możesz zapomnieć o swoich funduszach. Nie wydawaj wszystkich środków finansowych na jak najlepszy sprzęt. Jeśli masz ograniczoną pulę pieniędzy, to lepiej zainwestuj w jeden dobry element, a resztę dokupuj stopniowo. To znaczy, że możesz na przykład kupić świetny komputer i kable, a słabsze instrumenty. Pozwoli Ci to rozpocząć swoją przygodę ze studiem znacznie wcześniej. Zresztą pracując na gorszym sprzęcie, być może nauczysz się jak maskować jego mankamenty. A uwierz nam, taka wiedza również się przydaje.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl